İRAN

İran’da Döviz ve Kredi Kartı Kullanımı

İran’da döviz ve kredi kartı kullanımı konusunda dikkat etmeniz gereken konular ile İran para birimi olan Riyal ve Tümen arasındaki farkı bu yazıda açıkladım.

İran’da Kredi Kartı Kullanabilir miyim?

İran’da döviz ve kredi kartı kullanımı konusunda ilk ve en önemli şey kredi kartı kullanımı meselesidir. Malum ambargolar yüzünden, İran bankacılık sistemi dünyaya kapalı. Visa ve Mastercard gibi kredi kartı platformları İran’da çalışmıyor.

Bu sebeple cüzdanınızdaki Visa ve Mastercard logolu hiç bir kredi kartını İran’da kullanamıyorsunuz. Kredi kartınızı ülke içinde kullanamayacağınız için İran’a giderken yeterli miktarda nakit para götürmelisiniz.

İran’da Döviz Bozdurmak

Yukarıda bahsettiğim gibi İran’da kredi kartı kullanamayacağınız için İran’a nakit para ile gelmeniz gerekecek. Döviz olarak yanınızda USD, EURO hatta TL getirebilirsiniz. TL sizi şaşırtmış olabilir ama döviz bürolarının çoğunluğu TL kabul ediyor.

Elinizdeki dövizin ne kadar İran Riyali yaptığını hesaplarken asla googleda çıkan sonuca aldanmayın. Googleda “1USD Kaç IRR” gibi temel bir arama yaptığınızda aşağıdaki sonucu alırsınız ve bu gerçeği yansıtmıyor.

İran Hükümeti 2018 yılında dolarda yaşanan aşırı yükselme ve dalgalanmalar sonucunda dolar kurunu 42.000 İran Riyali olacak şekilde sabitledi. Bu sebepten googleda arama yaptığınızda, yukarıdaki sonucu alacaksınız.

Aslında bu yazının yazıldığı Haziran – 2019’da 1 Dolar yaklaşık 150.000 Riyal.

Otel ya da Hostel Fiyatları Dikkat! Otel ya da Hostel araması yaptığımız uygulama ya da siteler googledaki kurları kullandığı için Riyal olarak listenen otel fiyatları yanlış çıkıyor. O yüzden Otel ya da Hostel aramalarınızı USD ya da EURO olarak yapınız ve hesaplayınız.

Tahran İmam Humeyni Havalimanında Döviz Bozdurmak

İran’a uçakla Tahran İmam Humeyni Uluslararası Havalimanı üzerinden gelirseniz, havalimanı içinde değişik tipler size “Exchange” diye yanaşacaktır. Bu arkadaşlar biraz yapışkandır. Bu arkadaşlara yüz vermeden, bir üst katta bulunan döviz bürolarına giderek yanınızda getirdiğiniz dövizi İran Riyaline çevirebilirsiniz. Ancak, bu doviz büroları kişi başına 20 USD yada 20 Euro dan fazla para bozmuyorlar. Bu para merkeze taksiyle gitmeniz için çok bile. Merkeze metro ile gitmeniz için ise çok çok fazla.

Tahran Havalimanı Doviz Burosu
Tahran – İmam Humeyni Havalimanı üst katta bulunan döviz büroları

Bu arada hava alanlarındaki döviz büroları kur açısından düşük olur diye düşünmeyin. Oranlar gayet iyi. Size “exchange” diye yaklaşan adamlar sizin İran’a ilk kez geldiğinizi ve hiç bir şey bilmediğinizi düşünerek yukarıda bahsettiğim googleda çıkan kurdan sizi öpmeye çalışıyorlar. Yemezler. 🙂

Önemli: İran’da Döviz bürolarının bulunduğu caddelerde, önleri içi deste deste para dolu çantalarla bildiğin seyyar satıcı gibi kara borsa tipler göreceksiniz. Mümkün olduğunca bu tiplerden uzak durun. Zaten döviz bürosu civarlarında sizin turist olduğunuzu anlayan tipler yanınıza “Exchange” diye yanaşacaktır. “Memnun” (Teşekkür) diyerek yolunuza devam edin. Özetle Döviz bürolarını tercih edin.

Dikkat! İran’da turistik yerlerde satıcılar USD ve EURO kabul ediyorlar. Ancak, alışverişlerinizi döviz üzerinden yaptığınızda kur açısından zarar ediyorsunuz. Bu sebeple, paranızı çevirmek sizin yararınıza olur.

İran Para Birimi – Riyal ve Tümen Karmaşası

İran’ın para birimi İran Riyali (IRR). Ancak halk günlük hayatta “Tümen” kavramını kullanıyor. İlk başlarda kafa karıştırsa da aslında oldukça basit. Riyalden 1 tane “0” atınca oluyor size Tümen.

Satıcılar genelde fiyatları “Tümen” olarak söylüyor. Söylenen rakama 1 tane “0” eklediğinizde Riyal olarak fiyatı bulmuş oluyorsunuz. Ancak, fiyatlarda karmaşıklık olmaması açısından fiyatın Tümen mi yoksa Riyal mi olduğunu devamlı satıcıyla teyit edin.

500.000 Iran Riyali ön ve arka

Örnek olarak fotoğraftaki para 500.000 Riyal = 50.000 Tümen oluyor.

Bazı dükkanlarda fiyatlar sadece Farsça yazıyor. Satıcıya “How Much?” diye sorduğunuzda kazıklanmamanız için Farsça sayıları bilmekte fayda var. Bunun için size hayat kurtaran bir bilgi vereyim: yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi İran parasının bir yüzü Farsça bir yüzü İngilizce. İngilizce olan yüzde sayılar bizim aşina olduğumuz rakamlarla yazıyor. Böylece fiyatları elinizdeki paralar üzerinden kontrol edip anlayabilirsiniz.

Farsça Sayıların Yazılışı

Ben hafızama güvenirim, bir kere görsem unutmam diyenler için hizmeti ayağınıza getirdim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir