İRAN

İran’da Dikkat Edilmesi Gerekenler – Önemli Bilgiler

İran’a seyahat etmeden önce, İran’da dikkat edilmesi gerekenler ve bazı faydalı bilgileri bu yazıda bulabilirsiniz.

İran Vizesi ve Pasaporta Damga

İran’a gitmeden önce internet ya da konsolosluk üzerinden herhangi bir vize başvurusu yapmanıza gerek yok. İran, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından 90 günü aşmayacak seyahatleri için vize ve ülkeye girişte herhangi bir vize ücreti talep etmiyor. Ayrıca, ülkeye giriş ve çıkışlarda pasaporta damga vurmuyorlar.

İran tarafından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına uygulanan vize muafiyetinin güncel halini T.C. Dışişleri Bakanlığı’nın sitesinden kontrol edebilirsiniz. Tıklayınız.

İran’a Gidersem Amerika’ya Vize Alabilir miyim? Amerika’ya Gidebilir miyim?

Daha önceleri “Pasaportumda İran damgası olursa sorun yaşar mıyım? Amerika vizesi alabilir miyim? Amerika’ya gidebilir miyim?” şeklinde olan bu sorular, artık İran’a giriş ve çıkışlarda pasaporta damga vurulmadığı için “İran’a gidersem sorun yaşar mıyım?” şeklinde güncellendi.

Daha önce pasaporta damga uygulaması varken, pasaportunda İran damgası olan kişilerin herhangi bir sorun yaşamadan Amerika vizesi aldığını ve sorunsuzca Amerika’ya gidip geldiğini biliyorum. Şu an pasaporta damga uygulaması yok. Zaten İran, ülkesine gelen turistleri korumak amacıyla bu uygulamaya başladı.

İran’da Otel ya da Hostel Rezervasyonu

İran’da malum ambargolar sebebiyle bazı internet siteleri ve sosyal medya platformları (detayları aşağıda) çalışmadığı gibi bazı otel rezervasyon siteleri de çalışmıyor.

İran’da çalışmayan otel rezervasyon siteleri:

 • Booking
 • Airbnb

Aşağıdaki rezervasyon siteleri ise çalışıyor.

 • Trivago
 • Hostelworld
 • Couchsurfing (Vpn ile kullanıyorlar)

Hostelworld uygulamasında sadece hosteller listelenmiyor. Aynı zamanda otel odalarını da bulabilirsiniz. Hem Trivago hem de Hostelworld uygulamalarını kullandım. İki uygulama sorunsuzca çalışıyor.

Otel ya da Hostel Fiyatları Dikkat! İran’da dikkat edilmesi gerekenler arasında önemli olduğunu düşündüğüm bir diğer konu: Otel ya da Hostel araması yaptığımız uygulama ya da siteler googledaki sabit kuru kullandığı için Riyal olarak listenen otel fiyatları yanlış çıkıyor. O yüzden Otel ya da Hostel aramalarınızı USD ya da EURO olarak yapınız.

İran’da İnternet ve Sosyal Medya

İran’da aşağıdaki sosyal medya platformları çalışmıyor:

 • Facebook
 • Twitter
 • Youtube

Aşağıdaki sosyal medya ve İnternet platformları ise çalışıyor.

 • Instagram
 • Whatsapp
 • Google, Google Maps ve Gmail
 • Wikipedia (Türkiye’de yasaklı olduğunu düşününce! Yıl:2019)

Bu arada her ne kadar Whatsapp çalışıyor olsa da İran’da popüler olan uygulama Telegram.

İran’da Sim Kart Almak ve Telefon Kullanımı

İran’da ister hava limanından isterseniz de şehir merkezlerindeki dükkanlardan İran hattı alabilirsiniz. Ön ödemeli bu hatları pasaportunuzun fotokopisi ile alıyorsunuz ve 1 saat geçmeden aktive oluyor.

Örneğin ben Tahran Imam Humeyni Havalimanında bulunan İranCell bankosundan Sim Kart + 2 Haftalık 10 GB Internet paketini 700.000 Riyal karşılığında almıştım. O dönemin kuruyla yaklaşık 4,5-5 Dolar yapıyor. Hızı ve çekim kalitesi anlamında herhangi bir sorun yaşamadım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir