İRAN

İran’da Şehir İçi Ulaşım – Snapp Uygulaması

İran'da Şehir İçi Ulaşım

İran'da Toplu Taşıma

Öncelikle söylemem gerekir ki; Tahran gibi büyük şehirler dışındaki şehirleri toplu taşımaya ihtiyaç duymadan gezebilirsiniz. İran’da şehir içi ulaşım açısından Tahran, Tebriz, İsfahan ve Şiraz’da metro bulunmaktadır. Aynı şekilde bu şehirlerde  belediye otobüsleri de mevcut.

Metro ve Otobüs dışında, bizdeki dolmuşlar gibi paylaşımlı taksiler bulunmaktadır. Gidecekleri yönlere göre diğer yolcularla aynı taksiyi paylaşabiliyorsunuz. Haliyle ücreti taksiye göre daha ekonomik oluyor. Tabii yanınızda lokal birisi olmadan bu dolmuş taksileri kullanmak dil bariyeri ve hangi aracın nereden geçtiğini bilmediğinizden oldukça zor olabilir.

İran’da şehir içi ulaşım anlamında alışık olduğumuz yöntemlerin dışında bir de motosikletler var. Özellikle tek seyahat ediyorsanız ve yol üzerinde taksi ya da otobüs beklediğiniz belliyse motosikletler size yanaşarak sizi almak istiyorlar. Güvenip binmek size kalmış. 🙂

İran’da şehir içi ulaşım seçenekleri açısından tabii ki en gelişmiş şehir Tahran. Özellikle metro ağıyla şehrin her yerine metro ile gidebilirsiniz. Hatta Tahran’da gezerken otobüs ya da taksi kullanmanızı önermem. iş giriş ve çıkış saatlerinde Tahran’ın trafiği, kurallara uyma yüzdesinin düşüklüğü ve motosiklet sayısının fazla olmasından dolayı tam bir kaos. O yüzden Tahran’da gezmek için metro kullanmanızı tavsiye ederim. 

Metro ve Otobüslerde Kadın – Erkek Ayrı Oturması

Bu arada metro ve otobüs gibi toplu taşıma araçlarında kadın ve erkeklerin ayrı olarak seyahat ettiklerini hatırlatmakta fayda var. Metrolarda kadınlar en baştaki ve en sondaki vagonlarda seyahat ediyorlar. Metrolar için bir istisna ise kadınlar yanlarında eşleri ya da çocukları varsa, erkeklerin bindiği vagonlara binebiliyorlar. Belediye otobüslerinde ise kadınlar arkada erkekler önde olacak şekilde oturuyor. Taksilerde kadın erkek ayrımı gibi bir durum yok. Hatta paylaşımlı taksilerde birbirini tanımayan kadınlar ve erkeklerin yan yana oturduklarını gördüm.

İran'da Taksi Kullanımı

İran’da şehir içi ulaşımda, hem ucuz hem de yaygın olması sebebiyle taksi en iyi seçenek. Benzin fiyatlarının tüm Dünyaya kıyasla oldukça ucuz olmasından dolayı taksi fiyatları çok ekonomik. Hatta isterseniz şehirler arası yolculuklarınızı bile taksi ile yapabilirsiniz. Ancak Vip otobüs konforu ile kıyaslandığında uzun yolculuklarda taksiyi tavsiye etmem.

Her ne kadar taksiler ucuz olsa da taksimetre uygulaması olmaması, taksi şoförlerinin İngilizce bilmemesi ve turist olmanızdan dolayı haliyle ödeyeceğiniz tutarlar konusunda devamlı bir pazarlık ve huzursuzluk söz konusu oluyor. Örneğin ben ne kadar ucuz olursa olsun, ödeyeceğim tutarı bilmek isterim. İşte bu durumda, İran’da taksi kullanımı için İran’ın taksi uygulaması olan Snapp’i kullanmanızı tavsiye ederim. 

Snapp’in kullanım mantığı Uber ya da bizdeki Bitaksi ile aynı. Snapp uygulamasını kullanarak taksi ile yapacağınız seyahatlerde taksiye binmeden önce gideceğiniz yere kaç paraya gideceğinizi görüyorsunuz. Böylece ödeyeceğiniz tutar konusunda kafanız rahat oluyor. 

İran’ın tüm şehirlerinde yaygın olarak Snapp kullanılıyor. Bazen çok eski ve döküntü taksiler gelse de bir keresinde bana yeni ve oldukça lüks bir SUV denk gelmişti. 🙂

Snapp’in nasıl kurulduğunu ve kullanıldığını ekran görüntüleriyle aşağıda detaylı olarak anlattım.

Snapp Kurulumu

İran’ın Uber uygulaması olan Snapp, Android cihazlarda Play Store’da arama yaptığınızda çıkıyor ve kolaylıkla kurabiliyorsunuz. Ancak, Iphone kullananlar App Store’da aradığında uygulamayı göremiyor. İran’da internete bağlıyken ya da İran’a ait sim kartı kullanıyorken, uygulamayı telefonunuza Snapp.ir  adresine giderek İOS seçeneğine tıklayarak telefonunuza haricen yüklemeniz gerekiyor. Iphone kullananlar için uygulamanın nasıl kurulduğunu ekran görüntüleriyle aşağıda anlattım.

Snapp.ir sayfasını cep telefonunuzdan açın ve İOS logolu olan ikona tıklayın.

Ayrı sayfada açılan bu ekranda tekrar apple logosu olan yere tıklayın.

Açılan bu sayfa yükleme sayfasıdır. Bu sayfada biraz bekliyorsunuz.

Yükleme sayfasında bekledikten sonra, çıkan uyarıda “Aç” ve sonra “Kur” a tıklıyorsunuz.

Uygulamayı haricen yüklediğimiz için. Aygıt yönetiminden Sparks42 firmasını onaylıyoruz. 

Her şeyi düzgün yaptıktan sonra finalde uygulama aktif oluyor.

Snapp Kullanımı

Uygulamayı kullanmak oldukça basit ancak göz aşinalığı olması açısından aşağıda ekran görüntüleriyle açıkladım. Taksi çağırdıktan sonra iptal etmeniz durumunda sistemde herhangi bir kredi kartı kullanamadığımızdan, bir iptal ücreti yansıtamıyorlar. Ama tabii insanların ekmeğinin peşinde olduğunu unutmayıp, bunu zorunda kalmadığınız sürece kullanmazsanız sevinirim.

Uygulamayı açınca zaten olduğunuz yeri gösteriyor. Tam yerinizi ayarlayıp “Set Origin” e tıklayın.

Gideceğiniz yeri haritada gezinerek ya da arama ile belirleyip, “Set Dest.” a tıklayınız.

Gideceğiniz yeri belirledikten sonra size ödeyeceğiniz tutarı gösteriyor.  Request tuşu ile taksi çağırabilirsiniz.

Taksi çağırdıktan sonra, Bitaksi ya da Uber gibi çevreyi tarayan bekleme ekranı. Bir sürücü kabul edince yandaki ekran açılır.

Sürücü kabul ettikten sonra, bu ekranda haritada taksinin yerini ve ekranın sol altında plakasını görebilirsiniz.

Çok önemli değil ama taksi çağırdıktan sonra, “Payment” kısmından ödeme seçeneğiniz Nakit olarak seçerseniz iyi olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir