İRAN

İran’da Şehirler Arası Ulaşım – Vip Otobüs

İran'da Şehirler Arası Ulaşım

İran'da Vip Otobüs ile Yolculuk

İran’da şehirler arası ulaşım denilince kesinlikle tavsiye edeceğim ilk alternatif Vip Otobüsler olur. Şehirler arası çalışan Vip Otobüslerde 2+1 şeklinde 26 koltuk bulunuyor. Koltuk araları oldukça geniş ve koltuklar neredeyse yatak oluyor. Yani uçaklardaki business class koltuklardan halliceler. İran seyahatim sırasında gördüğüm kadarıyla, Vip Otobüslerin büyük çoğunluğu Scania ya da Volvo marka ve oldukça yeni modellerdi. Burada özellikle belirtmem gerekir ki bu otobüsleri Türkiye’de bulunan 2+1 otobüsler ile karıştırmayın. 

Otobüs biletlerini otobüs terminallerinde bulunan şirketlerin gişelerinden alabilirsiniz. Genelde yer bulmak konusunda en kalabalık sezonda gitmeme rağmen, herhangi bir sorun yaşamadım. Otobüs terminaline gittiğimde, yarım saat sonraki Vip Otobüse yer bulmuştum. Hem de tekli koltuk. Ama tabii sizler işinizi yine de şansa bırakmayın.

Biraz Vip Otobüs fiyatlarından bahsetmek gerekirse: (Haziran-2019’da 1 USD yaklaşık 145.000 Riyal)

  • Tahran – Kaşan arası 250 Km yol >> 220.000 Riyal
  • Kaşan – İsfahan arası 220 Km yol >> 200.000 Riyal
Gördüğünüz gibi fiyatlar oldukça ucuz. Zaten İran’da seyahatiniz süresince en az parayı ulaşıma harcayacaksınız.  
İran'da Uçak ile Yolculuk

Şehirler arası yolculuklar eğer uzun değilse, yukarıda bahsettiğim gibi kesinlikle Vip Otobüs ile yolculuk yapmanızı tavsiye ederim. Ancak, yolculukların 10-12 saate yaklaştığı durumlarda otobüs yolculukları yerine hava yolunu tercih edebilirsiniz. İran’da iç hat uçuşu yapan uygun fiyatlı oldukça fazla firma var.

Uçak biletlerini seyahat acenteleri ya da o firmanın satış ofisinden alabilirsiniz. İnternetten almak isterseniz, kredi kartınızı kullanamayacağınız için kaldığınız otelden, hostelden ya da tanıdığınız bir lokalden rica edebilirsiniz. Onlar sizin için internetten kendi kredi kartlarıyla bileti satın alırlar. Siz, satın alan kişiye bilet parasını nakit ödersiniz.

İç hat uçuşlarında bilet fiyatları oldukça uygun. Örneğin ben Şiraz’dan Tahran’a uçak biletini Zagros Hava Yolları‘ndan 3 Milyon Riyal gibi bir fiyata almıştım. (Haziran-2019’da 1 USD yaklaşık 145.000 Riyal) Bu arada, bileti bu fiyata uçuşumdan sadece 1 gün önce aldığımı da belirtmek isterim. 🙂 Bu uçak biletini kaldığım hostelin sahibi benim için internetten satın aldı. Ben de kendisine bilet parasını nakit olarak ödedim.

İran'da Tren ile Yolculuk

İran’da şehirler arası ulaşım için bir diğer alternatif ise Tren yolculuğu. Başkent Tahran ana merkez olmak üzere İran’daki tüm şehirlere tren seferi bulunmaktadır. Biletleri nakit olarak tren istasyonlarında bulunan bilet satış gişelerinden, seyahat acentelerinden ya da lokal insanların yardımıyla internet üzerinden alabilirsiniz. Maalesef kendiniz internet üzerinden bilet satın alamazsınız. Bunun için İran’ın herhangi bir bankasından bir kredi kartına ihtiyacınız var. 

İran’da tren ücretlerine örnek vermek gerekirse: Tahran’dan Bandar Abbas’a yaklaşık 1500 km ve 24 saat süren trenin ücreti tren saatine ve alacağınız bilet türüne göre 1 Milyon ile 2 Milyon Riyal arasında değişiyor. (Haziran-2019’da 1 USD yaklaşık 145.000 Riyal) Ancak tren seferlerinin az sayıda olmasından dolayı planınızı önceden yapmanızı ve biletlerinizi almayı son güne bırakmamanızı tavsiye ederim. Çünkü Avrupa gibi her 15 dakikada bir tren seferi bulunmuyor. Hatta bazı hatlar haftada 3 gün yapılıyor.

Tren seferleri aşağıdaki yönlerde gerçekleştiriliyor.

  • Tahran – Kaşan – İsfahan – Şiraz
  • Tahran – Yezd – Kerman – Zahedan
  • Tahran – Yezd – Bandar Abbas
  • Tahran – Meşhed
  • Tahran – Tebriz 
  • Tahran – Ahvaz 
Trenlerde 4 kişilik yataklı vagon ya da pulman seçenekleri bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir