İRAN

İran’a Nasıl Gidilir? (Uçak, Otobüs, Tren)

İran’a nasıl gidilir? sorusuna yanıt vermeden önce, önemli olduğunu düşündüğüm bir kaç hatırlatma yapmak istiyorum. Her ne kadar bu konulara diğer yazılarımda detaylı olarak yer versem bile gözden kaçma olasılığını düşünerek tekrarlıyorum.

İran’a gitmeden önce internet ya da konsolosluk üzerinden herhangi bir vize başvurusu yapmanıza gerek yok. İran, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından 90 günü aşmayacak seyahatleri için vize ve ülkeye girişte herhangi bir vize ücreti talep etmiyor. Ayrıca, ülkeye giriş ve çıkışlarda pasaporta damga vurmuyorlar.

İran vatandaşı olup olmamanız, o ülkeyi turist olarak ziyaret etmeniz önemli değil. Tüm kadınların İran’da uyması gereken bazı kılık kıyafet kuralları var. Bu kuralları özetle 2 başlıkta toplamak mümkün.

  1. Başınızı bir eşarp ile örtmeniz -ki saçınızın yarısı dışarıda kalsa bile sorun olmuyor.
  2. Vücut hatlarınızı göstermeyecek şekilde bol giyinmeniz. İnce bir tunik ya da kalçanızı örten bir hırka vb. yeterli.

Bunları uçaktan inmeden yapmanız gerektiğini hatırlatırım.

Ambargolar yüzünden, İran bankacılık sistemi dünyaya kapalı. Visa ve Mastercard gibi kredi kartı platformları İran’da çalışmıyor.

Visa ve Mastercard logolu hiç bir kredi kartını İran’da kullanamıyorsunuz. Türkiye’de kullandığınız kredi kartlarınızı ülke içinde kullanamayacağınız için İran’a giderken yeterli miktarda nakit para götürmelisiniz.

Yukarıda bahsettiğim gibi İran’da kredi kartı kullanamayacağınız için İran’a yeterli miktarda nakit para ile gelmeniz gerekecek. Döviz olarak yanınızda USD, EURO hatta TL getirebilirsiniz. TL sizi şaşırtmış olabilir ama döviz bürolarının çoğunluğu TL kabul ediyor

İran'a Nasıl Gidilir?

İran'a Otobüs ile Gitmek

Uçak biletlerinin pahalı olmasından dolayı daha ekonomik bir seçenek olarak otobüs de tercih edilebilir. Zamanı bol ancak parası sınırlı olanlar için ucuz ama birazcık zahmetli bir alternatif.

İstanbul’dan İran’a Otobüs ile Gitmek (İstanbul – Tahran)

İstanbul’dan Tahran, sınır kapılarında harcanacak zamana bağlı olarak yaklaşık 2 gün sürüyor. Bilinen büyük firmalardan Metro Turizm’in İstanbul’dan Tahran’a otobüs seferleri mevcut. Metro Turizm dışında Tahran’a giden benim bildiğim 2 otobüs firmasının bilgilerini aşağıda paylaşıyorum. Bu 2 firmanın internet üzerinden bilet satışı olmadığından, biletleri İstanbul – Fatih’te bulunan ofislerinden almanız gerekiyor. Bilet fiyatlarını Metro Turizm’in web sitesinden ya da aşağıdaki 2 firmayı arayarak öğrenebilirsiniz.

Van’dan İran’a Otobüs ile Gitmek  ( Van – Tebriz )

İstanbul’dan Tahran’a yaklaşık 2 gün süren otobüs yolculuğunu bünyesi kaldıramayacaklar için diğer bir alternatif ise Van. İç hat uçuşlarıyla Van’a gelip, Van’dan minibüs ile ya da aşağıda bahsettiğim gibi tren ile İran’a geçebilirsiniz. 

Van merkezden her gün10:00 -14:00 saatleri arasında minibüsler (otobüs değil) ile Tebriz’e gitmek mümkün. Yolculuk toplamda 6-7 saat sürüyor. Ancak sınır kapısında 2-3 saat bekleme durumları olabildiğinden toplam yolculuk 10 saate kadar çıkabiliyor.

Van merkezden Tebriz’e minibüsler ile hizmet veren bildiğim 2 firmanın bilgilerini aşağıda paylaşıyorum. Bilet fiyatları ya da sefer saatleri konusunda kendilerini arayarak bilgi alabilirsiniz.

Van’dan Tebriz’e direk giden minibüsler dışında diğer bir alternatif ise sınır kapılarına kadar gidip, sınırı geçtikten sonra İran tarafında bulunan farklı araçlarla devam etmek. İran’da benzin fiyatları Türkiye’ye göre çok daha düşük olduğundan, İran tarafına geçtiğinizde çok daha ucuz ulaşım ücretleriyle karşılaşacaksınız. Hatta bir kaç kişi birleşerek tutacağınız özel bir araçla, kişi başına çok daha düşük fiyatlara Tebriz’e ya da bölgede istediğiniz yere gidebilirsiniz.

İran'a Tren ile Gitmek

Van’dan İran’a geçmek için bir diğer alternatif ise demir yolu. Haftada bir gün Van-Tebriz ve Tebriz-Van arası tren seferleri mevcut. Tren seferleri kuşetli vagonlarla yapılıyor ve yaklaşık sınır geçişleri dahil 10 saat sürüyor. 

Van – Tebriz arasında yapılan bu tren seferlerinin biletlerini internet ya da çağrı merkezi üzerinden alamıyorsunuz. Biletleri TCDD’nin herhangi bir bilet satış ofisinden satın alabilirsiniz. Yani özellikle Van Tren Garına gitmeniz gerekmiyor.

Haftada sadece 1 sefer olduğundan, genelde insanlar yukarıda detaylarını anlattığım kara yolunu seçiyorlar. Tren seferinin detayları aşağıdadır.

  • Van’dan Her Salı Saat 21:00’de hareket ediyor.
  • Tebriz’den Her Pazartesi saat 23:30’da hareket ediyor.

Van – Tebriz arası tren seferlerinin saatlerini ve fiyat bilgilerinin güncel durumunu TCDD üzerinden kontrol etmek için tıklayınız.

İran'a Uçakla Gitmek

İran’a gitmenin en kolay ve dolayısıyla en pahalı yolu uçakla gitmek. İstanbul’dan İran’ın bazı şehirlerine aşağıdaki havayolu şirketleri aşağıdaki rotalarda uçuyorlar. 

Türk Hava Yollarının İstanbul’dan İran’da bulunan toplam 6 noktaya direk uçuşları mevcut.

  • İstanbul – Tahran
  • İstanbul – Tebriz
  • İstanbul – İsfahan
  • İstanbul – Şiraz
  • İstanbul – Meşhed
  • İstanbul – Ahvaz

Pegasus ve AtlasGlobal sadece İstanbul’dan Tahran’a uçuyorlar.

Yerli ve Milli hava yollarımız dışında, Türkiye’ye direk uçuşu olan İran hava yolu şirketleri ya da aktarmalı olarak uçan diğer hava yolu şirketleri de İran’a uçmaktadır. Bu uçuşları ve detaylarını uçak bileti arama ve karşılaştırma platformlarından kontrol edebilirsiniz.

İran Hava Yolu Şirketlerinden Bilet Almak

Ambargo yüzünden Visa ve Mastercard sistemleri çalışmadığından, İran hava yolu şirketlerinin internet siteleri üzerinden bilet almanız mümkün değil. İran Hava Yolu Şirketleri arasında iyi olan 3 firma aşağıdadır. 

 

Bu şirketlerden uçak biletlerini bazı bilet arama ve karşılaştırma platformları üzerinden kredi kartıyla ya da bu şirketlerin İstanbul ve Ankara gibi şehirlerde bulunan ofislerinden nakit para ile alabilirsiniz. Diğer bir alternatif ise İran’da tanıdığınız varsa onlar İran’dan sizin için bilet satın alabilirler.

İran’a nasıl gidilir? sorusunu tüm detaylarıyla cevaplamaya çalıştım. Sizler de yaşadıklarınızı ya da tecrübelerinizi yorum olarak paylaşırsanız sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir