İRAN

İran’da Kadınlar Nasıl Giyinmeli?

İran’a gitmeden önce özellikle kadınların en çok merak ettiği ve araştırdığı konu doğal olarak, “İran’da kadınlar nasıl giyinmeli?” oluyor. Bu yazıda bir nebze olsun bu sorulara yanıt vermeye çalışacağım.

Öncelikle şunu söylemem gerekir: Medyanın kafamızda oluşturduğu o kara çarşaf algısını ve hatta saçının bir teli göründü diye ahlak polisi tarafından sokak ortasında kırbaçlanan kadın imajını bir kenara bırakın. Kesinlikle öyle bir şey yok. Gittiğinizde aslında medyanın üzerimizdeki etkisinin ne kadar güçlü olduğunu fark edip, kendinizi kobay faresi gibi hissedeceksiniz ve biraz da sinirleneceksiniz.

Turist olmanız ve ülkenizde zorunlu olup olmaması çok önemli değil. İran’a gittiğinizde, uçaktan inmeden saçınızı kapatmanız gerekiyor. Ancak, yukarıda bahsettiğim gibi kara çarşafa bürünmeniz gerekmiyor. İran’da kadınlar başörtüsünü bir aksesuar gibi kullanıyorlar. Aslında durum devletin zorunlu tutmasından dolayı, “Dostlar alışverişte görsün.” durumuna dönüşmüş.

İran’da saçınızı bu 2 örnekteki gibi kapatmanız yeterli

Yukarıdaki iki örnekte gördüğünüz gibi saçınızın çoğu dışarıda kalacak şekilde örtmeniz yeter de artar bile. Hatta gezerken gördüğüm kadarıyla kadınların çoğunun saçı bu iki örnekten çok daha fazla açıktı.

İran’da sadece saçınızı kapatmanız yetmiyor. Bir de giyim kuşam konusunda dikkat etmeniz gereken bir konu var. Aslında özetle kadınların dikkat etmesi gereken 2 konu var:

  1. Başınızı bir eşarp ile örtmeniz -ki saçınızın yarısı dışarıda kalsa bile sorun olmuyor.
  2. Vücut hatlarınızı göstermeyecek şekilde bol giyinmeniz. İnce bir tunik ya da kalçanızı örten bir hırka vb. yeterli.

Hemen kadınların aklına gelen soruya cevap vereyim: Şort ya da diz üstü etek gibi bacaklarınızı gösteren şeyler giyemezsiniz. İyi denemeydi ama. 🙂

İran'da günlük hayatta kadınların giyimi
İran’da kadınların günlük hayatta nasıl giyindiğine toplu bir örnek

Bu arada eklemeden geçemeyeceğim. İran’da gezerken tayt ya da dar kot pantolon giymiş ve üzerine kalçasını örtecek şekilde ince tunik giymiş çok kadın gördüm. Yukarıdaki fotoğrafta, İran’da kadınlar nasıl giyinmeli? sorusuna cevabı bizzat İranlı kadınlardan çok farklı örneklerle görebilirsiniz.

Erkekler her ne kadar rahat gibi gözükse de, şort ve atlet ile gezemezler. Zaten o şekilde çoğu gezilecek yere giremezler.

Toplu Taşımada Kadın – Erkek Ayrı Seyahat Edilmesi

İran’da toplu taşımalarda kadın ve erkekler ayrı ayrı seyahat ediyorlar. Örneğin metroların en son ve en baştaki vagonları kadınlara aittir. Erkekler bu vagonlar dışında kalan vagonlara binebiliyorlar.

Tahran metrosunda kadınlara özel vagon uyarısı
Tahran Metrosunda sadece kadınların bineceği bir vagon

Bu vagonlar ve bu vagonlara denk gelen yerlerin sadece kadınlara ait olduğuna dair işaretler mevcut. Metrolar için bir istisna eğer eşiniz ya da çocuğunuz yanınızdaysa, kadınlar, erkeklerin bindiği vagonlara binebiliyorlar. O konuda herhangi bir sorun yok.

Tahran Metrosunda kadınlara ayrılan yerler bu işaretler ile gösteriliyor.

Bu arada kadın ve erkeklerin metroda ayrı vagonlarda seyahat ettiklerini söylediğimde belki gözünüzde canlanmamış olabilir ancak, hiç öyle benim hayal ettiğim gibi ortada demir bir perde yok. Aşağıdaki fotoğrafta Tahran Metrosunda Kadın ve Erkekleri birbirinden ayıran demir perdeyi görebilirsiniz 🙂

Tahran Metrosunda Kadın ve Erkekleri ayıran demir perde 🙂

Otobüslerde de arkada kadınlar önde erkekler olmak üzere ayrı ayrı oturma düzeni mevcut.

Metro ya da Otobüslerde kadın erkek ayrı seyahat etseler bile metro çıkışları özellikle iş giriş ve çıkış saatlerinde kadın erkek iç içe sıkış tıkış oluyor ve pek bir kadın erkek ayrımı kalmıyor. 🙂

Toplu taşımada bu şekilde kadın erkek ayrımı olunca haliyle insanın aklına restoran, kafe gibi mekanlar geliyor. Bu gibi mekanlarda kadın erkek ayrımı yok. Hatta popüler ve kalabalık mekanlarda büyük masalarda birbirini tanımayan kadın ve erkeklerin karışık oturduklarına şahit olmuştum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir